HISTORIA POWSTANIA
GMINNEGO LUDOWEGO ZESPOŁU SPORTOWEGO
"LIWOCZ" BRZYSKA
Gminny Ludowy Zespół Sportowy "LIWOCZ" Brzyska powstał w 1968 roku z inicjatywy lokalnych działaczy sportowych. Wśród założycieli Klubu znaleźli się Janusz Madej, Krzysztof Madej, Kazimierz Kwaśny, Antoni Wojdyła oraz Kazimierz Wojdyła.
Jesienią tego samego roku klub został oficjalnie zarejestrowany w Powiatowej Radzie Ludowych Zespołów Sportowych w Jaśle. Początkowo mecze piłki nożnej rozgrywano na boisku w Lipnicy, z uwagi na brak odpowiedniego obiektu sportowego w Brzyskach. Jeszcze w 1968 roku w Kłodawie przygotowano boisko do gry w piłkę nożną, zgodnie z regulaminem wytyczono linie boiska i zamontowano bramki. To pozwoliło drużynie "LIWOCZ" Brzyska na uczestnictwo w rozgrywkach Klasy W (Klasa Wiejska).
W 1968 roku, nowo powstałe boisko piłkarskie w Brzyskach zostało zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu obiektów sportowych na wsi. Zgłoszenie okazało się sukcesem, ponieważ boisko zdobyło nagrodę pieniężną, która została wykorzystana na budowę nasypu dla kibiców. To wyróżnienie nie tylko podniosło prestiż lokalnej infrastruktury sportowej, ale także stało się impulsem do dalszego rozwoju i organizacji życia sportowego w Brzyskach. Dzięki temu, działalność Ludowego Zespołu Sportowego "LIWOCZ" Brzyska nabrała nowego tempa, zyskując wsparcie społeczności i motywację do kolejnych działań.
W pierwszych latach istnienia drużyna LKS "LIWOCZ" Brzyska składała się głównie z młodzieży pochodzącej z okolicznych wsi, takich jak Kłodawa, Błażkowa, Ujazd, Kołaczyce, Krajowice i Żółków. Na mecze zawodnicy dojeżdżali na rowerach, a sprzęt sportowy kupowali z własnych środków finansowych.
Awans drużyny do wyższej klasy rozgrywkowej, Klasy C, wiązał się z koniecznością dalszych wyjazdów na mecze, co z kolei zwiększyło koszty związane z transportem i zaopatrzeniem zawodników w napoje. W odpowiedzi na te potrzeby, klub zaczął organizować liczne festyny i loterie fantowe, które pozwalały na zbieranie funduszy. Zebrane w ten sposób środki finansowe znacząco pomagały w pokrywaniu kosztów związanych z wyjazdami na mecze, co umożliwiało drużynie kontynuowanie udziału w rozgrywkach.
Drużyna LKS "LIWOCZ" Brzyska zaczęła osiągać coraz lepsze wyniki, co przyciągnęło większe zainteresowanie zarówno kibiców, jak i lokalnych władz. W odpowiedzi na rosnące potrzeby klubu, zarząd wielokrotnie zwracał się do władz Gminy o dofinansowanie działalności sportowej. Pozyskane fundusze były kluczowe dla pokrycia kosztów związanych z organizacją klubu, w tym wynajmu pojazdów na mecze wyjazdowe.
W celu transportu zawodników na mecze wyjazdowe, klub korzystał głównie z usług Gminnej Spółdzielni w Brzyskach oraz Rejonu Dróg Publicznych w Jaśle. W niektórych przypadkach, gdy inne opcje nie były dostępne, drużyna korzystała nawet z taksówek z pobliskiego Jasła. Dzięki tym działaniom, klub mógł kontynuować swoją działalność i dalej się rozwijać, zyskując coraz większe wsparcie społeczności lokalnej.
Awans drużyny LKS "LIWOCZ" Brzyska do B Klasy rozgrywkowej był przełomowym momentem, który umożliwił zatrudnienie pierwszego trenera, Tadeusza Frączka z Jasła. Pod jego kierunkiem drużyna mogła rozwijać swoje umiejętności i taktykę gry na wyższym poziomie.
W okresie wiosenno-letnim treningi odbywały się na boisku sportowym w Brzyskach, natomiast w sezonie jesienno-zimowym, ze względu na trudniejsze warunki pogodowe, piłkarze przenosili się do pobliskiej Szkoły Podstawowej w Brzyskach. Tam, w sali gimnastycznej, kontynuowali treningi, co pozwalało na utrzymanie formy przez cały rok. Dzięki tym rozwiązaniom, drużyna mogła systematycznie się rozwijać i osiągać kolejne sukcesy w rozgrywkach.
SKŁAD LZS "LIWOCZ" BRZYSKA w latach 1968 - 1973
Rok założenia LZS - 1968
Rok zgłoszenia do rozgrywek - 1968
Występy drużyny w klasach rozgrywkowych - W, C, B
Kierownik drużyny - Krzysztof MADEJ
Trener - Tadeucz FRĄCZEK
Piłkarze:
1. Józef BULSIEWICZ
2. Józef GAJDA
3. Kazimierz KWAŚNY
4. Janusz MADEJ
5. Bonifacy MADEJCZYK
6. Marek POGORZELSKI
7. Julian NOWAK
8. Andrzej SZUMIEC
9. MATUSZEWSKI
10. Kazimierz WAJDA
11. Jan WOJDYŁA
12. Antoni WOJDYŁA
13. Kazimierz WOJDYŁA
14. Edward WOJDYŁA
15. Józef WOJDYŁA
16. Stanisław WOCH
17. Czesław ZAWILIŃSKI
18. Tadeusz ZBARAŻA
19. Stanisław ŻYGŁOWICZ
20. Olek ZYCHOWICZ